Rodiče vítáni

Týden 8.1. až 12.1.2024

Daleko na severu

Hned po příchodu do třídy jsme si užily překvapení v podobě nové želvy stepní, která se jmenuje Rozárka. Děti se s želvičkou seznámily, pochovaly si ji a pohladily. Od asistentky Lucinky každý dostal vyrobenou želvičku ze zažehlovacích korálků jako talisman.

Tento týden jsme se ocitli daleko na severu. První den v týdnu jsme si ukázali na globusu, kde se nachází severní části Severní Ameriky (Kanada, Grónsko, Aljaška) a severovýchodní Asie (Sibiř),  kde žijí Eskymáci. Pomocí kouzelné Albi tužky a knížky Svět zvířat se děti dozvěděly, jaká zvířata žijí za polárním kruhem na severní polokouli. Děti už vědí, že zde žijí lední medvědi, tuleni, které mají velkou vrstvu tuku, a díky tomu jim není zima. Děti si hrály na Eskymáky, při tělovýchovné chvilce jsme napodobovali pohyby zvířat tučňáka, tuleně i ledního medvěda. Při výtvarné chvilce děti ztvárnily ledního medvěda pomocí rozstříhané ruličky namočené v bílé tempeře, dokreslily oči a čumák, moc se obrázek všem povedl. Naučily jsme se nová slova jako je ledoborec a polární záře.

V úterý jsme si postavili ve třídě dvě iglú, děti si hrály na Eskymáky, chytaly umělé ryby na pruty, poslouchaly písničku od Jaromíra Nohavici – Grónská písnička a ladily jsme pohyb se slovy z písničky. Ve výtvarné výchově děti vybarvovaly suchými tempery obrázek Eskymáka a iglú, dolepily z vaty kulich a raznicemi vyražené sněhové vločky. Pozorovaly jsme zmrzlou přírodu za oknem a povídaly jsme si o ptáčcích, co zde přezimují.

Ve středu se děti zahřály v kruhu za doprovodu písniček, reagovaly na změnu rytmu, vydýchaly se a protáhly se na koberci se zaměřením na dolní a horní končetiny a šíjové svaly. Zrelaxovaly jako tající sněhulák. Poté nás čekaly pokusy s vodou a sněhem, pozorovali jsme, co dřív roztaje. Pustili jsme se i do barvení vody barvičkami a třpytkami, co se s nimi stane v nádobě, když ji dáme ven na mráz. Dětem vznikly krásné barevné kouličky. Venku jsme zkoušely pokusy s bublifukem, pozorování jestli bublina zmrzne. Děti si užívaly na zamrzlých kalužích klouzání. Také jsme prozkoumávali zmrzlý mokřad, zkoušeli jsme se na něm klouzat a pozorovali jsme, jak vypadá, malovali jsme klacíkem obrázky do sněhu.

Ve čtvrtek jsme se díky encyklopediím dozvěděli nové informace o polárních zvířatech. V tělovýchovné chvilce jsme si zahráli honičku na Mrože a ryby, rozcvička se nesla v duchu s protažení dolních končetin, pohybová hra na Eskymáka-schovávání dětí do iglú a hádání, kdo nám chybí. Po svačince nás čekaly foukací závody a soutěže a hry s brčky a polystyrenovým míčkem. Děti trénovaly dech, závody, kdo dofoukne nejdále, kdo nejrychleji dofoukne do stanoveného cíle. Poté nás čekala vypárava: Dobytí severního pólu – dopis od Eskymáka Nanuka, který děti vyzývá k plnění úkolů. Děti vybíraly z obrázků, čím se živí lední medvěd, určovaly polární den a noc, vyjmenovávaly zvířata, která žijí na severním pólu, co je potřeba s sebou sbalit na polární expedici, naučily se povely pro psí spřežení. Poté si na zahradě ozdobily strom barevnými sklíčky a pustily se do hledání pokladu na zahradě.

V pátek děti pracovaly ve dvojících a stavěly společné iglú z víček, rozvíjely jsme předmatematické představy a spolupráci dětí. Zacvičili jsme si na koberci, děti přeskakovaly lavičku, prolézaly a přelézaly půlkruh a napodobovaly pohyb s hudbou z písničky Grónská zem. V ranním kruhu jsme se přivítali básničkou a zopakovali jsme si básničku o Eskymácích. Vyjmenovali jsme si dny v týdnu, měsíců a ročního období. Také jsme zhodnotili, co se nám nejvíce za celý týden líbilo a co nového jsme se dozvěděli. Venku jsme si užívali stále zmrzlého mokřadu 🙂

Těšíme se na další společný týden.

Motýlci 🙂

Básnička: Eskymácká abeceda

Eskymácké děti mají školu z ledu,
učí se tam, eskymáckou abecedu.
Eskymácká abeceda, to je krásná věda.
Sáňkování, koulování, a lov na medvěda.


 

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko