Rodiče vítáni

Týden od 30.9. do 4.10.2024 Téma: Dary přírody, loučení s létem

Pokračujeme v loučení s létem a ve vítání podzimu. Poslední zářijový den jsme si procvičili prstíky při skládání papírových listů, na výběr byly papíry v podzimních barvách, nejžádanější se stala červená a oranžová. Krátké předškolácké úkoly na zrakové rozlišování byly pro děti hračka, příště přitvrdíme:) Přiřazování stínů, detailů i hledání chyby v řadě obrázků zvládaly výborně. Naši třídu navštívili 2 kamarádi červíci, děti zkoušely rozdělit ovoce na místní pro červíka Pepu z ČR a cizokrajné pro Mumbu z Afriky, dařilo se to skvěle do chvíle, kdy jsme zjistili, že jablka rostou i v Jihoafrické republice! A pak jsme konečně vyrazili do lesa, kam jsme kvůli prudkým dešťům a možnému podmáčení 14 dní nemohli.

Úterý jsme věnovali zelenině. Téma jsme využili k trénování paměti, zrakového vnímání, rozdělování slov na slabiky i protažení celého těla, kdy jsme se během rozcvičky stihli „jako“ postarat o zeleninové záhony. Lovení zeleniny z hmatového pytle děti ohromně bavilo. Všechny úlovky jsme vyskládali na podložku a ohmatávali, očuchávali i okukovali ze všech stran. Kimova hra byla prima tečka za zeleninovým dopolednem. A protože je 1. říjen mezinárodním dnem kávy, protože se učíme vnímat svět všemi smysly, taky proto, že malovat kávou je legrace (a celá třída pak krásně voní), natřeli jsme čtvrtku kávou a tuší dokreslili ovoce nebo zeleninu podle fantazie, nebo podle modelů na tácu. Zatím co plaváčci plavali, neplaváčci moc stáli o daší šípkový čaj, vypravili jsme se tedy pro suroviny na další várku. Cestou jsme nacházeli houby, prohlíželi stopy zvěře a vyhledávali názvy každě druhé kvetoucí bylinky.

Bramborová středa začala sázením tiskátkových brambor do řádků, šlo o přesnost, trpělivost a výdrž – řádků bylo hodně. Kdo měl sílu a chuť, vybarvil a vystřihl i traktor. Bruslaři odjeli na svou 1. lekci na led do Velkých Popovic a zbylí Ježečci se ve třídě věnovali skládání obrázků ve dvojicích, aby si potrénovali spolupráci. S brambormi jsme následeně cvičili, pomáhaly nám při pojmenovávání částí těla, proběhla i bramborová olympiáda. A ani dnes jsme nebyli na obyčejné procházce, děti se rozhodly, že ponesou dlouhatánskou větev (lepší cvičení na koordinaci a spolupráci si samy nemohly vymyslet). A také jsme celou cestu do školky zpívali písničku „jak šla maminka pro salát“ rozuměj Šla Nanynka do zelí:)

Čtvrtek jsme začali uvolněním rukou a gragomotorickým cvičením – jednotažkou listu nabo jablka. V nabídce byla i včelka BeeBot a skládání kostek do čtvercové sítě. Společně jsme se zamýšleli nad proutěným košíkem, rozšiřovali slovní zásobu při komentování situací, zkoušeli se vžít do rolí Nanynky a Pepíčka ze známé písničky. A hlavně jsme těm dvěma poradili, jak to příště udělat jinak, aby Nanynka nemusela být smutná z rozšlapaního košíčku a Pepík nepřišel na pole naštvaný. Společně pracujeme na tom, aby se naši Ježečci postupně naučili řešit situace jinak, než silou. Po svačině se konala letošní 1. schůzka Ekotýmu, naši třídu zastupují 4 výmluvní a vynalézaví Ježečci. Vyvětrali jsme se venku, zkoumali podzimní les, hloubku kaluží i potoka, ale všichni se těšili na návrat kvůli loutkovému představení. Na programu byla pohádka O Budulínkovi – děti se zapojily do děje, napovídaly neposlušnému Budulínkovi, odpočítávaly lištičky v pytli a chovaly se tak, jak se to v divadle sluší.

V pátek jsme si povídali o tom, jak poznáme podzim. Věděli jste, že i podle toho, že veverky zalezou do děr ve stromech? Zahráli jsme si na vlaštovky sedající na dráty před odletem do teplých krajin a trénovali jsme jemnou motoriku, když jsme chytali mouchy zobáčkem (kolíčkem). Zpracovali jsme zeleninu, kterou jsme v týdnu využívali k učení – uvařili jsme si zeleninový vývar a doplnili ho písmenkovými těstovinami. Děti ochutnávaly, okukovaly, očichávaly, ohmatávaly a krájely zeleninu, kterou nám Gábi, zatímco jsme byli venku, pomohla uvařit. Před obvyklým školním obědem pak děti ochutnaly i výsledek dopoledního snažení. Do lesa jsme si nesli každý svoji bramboru, abychom si mohli vyrobit z nasbíraných přírodnin ježečky. Opravdu vzniklo několik ježků a k tomu srnečci, jelen i ryba. A tak je to správně.

Jsme s vámi rády,

vaše Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2025 MŠ Sluníčko