Týden v Beruškách: 16.10.-20.10.2023
Téma týdne: Má vlast
V prvním týdnu s novým tématem jsme toho stihli hodně. V pondělí jsme se místo ve třídě Berušek ocitli někde na zámku plném princezen, princů a rytířů. Po tanečních kreacích v kostýmech si děti vyzkoušely jógové cvičení s externí lektorkou Natálií Kovářovou. Rozcvičily se, protáhly se v jednotlivých pozicích a nakonec relaxovaly. Povídali jsme si s dětmi o České republice, připomněli si českou vlajku, učili jsme se naši hymnu. Myslíš si, že když je u nás hrad, vládli u nás někdy i králové? Jak se jmenuje hlavní město ČR? Byl už jsi tam někdy? Co v Praze můžeme kromě Karlova mostu vidět? Víš, v jakém městě žijeme my? Pracovali jsme s keramickou hlínou a vyráběli „Misku z listu“. Čekalo nás hnětení, bouchání, válení válečkem, vyřezávání listu podle šablony, zařezávání přebytečné hlíny dřevěnou špachtlí a špejlí, zahlazování okrajů vodou a obtiskávání skutečného listu (žilky).
V úterý si děti prohlížely knihy a encyklopedie o Praze a České republice. Pracovaly s atlasem světa a globusem. Hledaly naši vlast a poznávaly naše sousední státy. Stavěly českou vlajku z lega, vybarvily si omalovánku „Prahu“ – kterou jsme vystavili v šatně. Povídali si, že téměř každý stát má svůj národní strom. Víte, který je typický pro Česko nebo jiné státy? Český národní strom – lípa malolistá, též lípa srdčitá, (např. Kanada – javorový list, Rusko – bříza). Pracovaly s obrázk. materiálem – 3 listnaté (kaštan, lípa, bříza) a 3 jehličnaté (smrk, borovice, modřín), správné určení druhu, děti se pokusily charakterizovat rozdíly a roztřídit stromy do skupin. Vydali jsme se na vycházku do vzdálenějšího okolí Mš – hledat národní strom (lípu). V šatně rozhovor s dětmi o doprav. výchově – připomenutí zákl. znalostí a dovedností. Cestou jsme pozorovali podzimní zahrádky, stromy a keře. Poznání našeho stromu, sběr listů na kolektivní práci. Stihli jsme navštívit i dětské hřiště na Nové Hospodě.
Ve středu se děti zúčastnily 2. lekce Školičky bruslení ve Velkých Popovicích. Děti, které nejsou přihlášené vybarvovaly česko vlajku dle předlohy – správné umístění barev. Zpívaly českou a slovenskou státní hymny, zpívaly u klavíru písničku „Jaro, léto podzim zima“. Procvičovaly si s kalendářem přírody – roční období, dny v týdnu, měsíce v roce, určovaly počasí venku, samostatně přiřazovaly kartičky.
Ve čtvrtek jsme shlédli na interaktivní tabuli krátký příběh „Dějiny udatného českého národa“. Je to krátký animovaný cyklus, který pomáhá dětem přiblížit historické milníky a české velikány školákům každého věku. Trikolora – skládání papíru tří barev do harmoniky dalo dětem dost zabrat. Výstavu jste jistě nepřehlédli v naší šatně Čekali nás hry s PET víčky – tvoření české vlajky z PET víček za pomoci plastových pinzet, skládání hradů a stavby měst z kostek. Seznámily jsme se s novou básní.
„VLAJKA“
Českou vlajku krásnou máme,
tak se na ni podíváme.
Nahoře je vždycky bílá,
modrá bílou podepírá.
Červená je v pruhu dole,
ze tří barev celé pole.
V pátek se Berušky zúčastnily exkurze v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Sice nám sem tam poprchávalo, ale společně s Mravenečky jsme si to náramně užili. Prohlídli jsme si velmi rozsáhlou zahradu plnou různých dřevin a podzimních květin, pozorovali atraktivní podzimní zbarvení listů a vydováděli se na dětském hřišti, které vedlo do bludiště z keřů. Zahrada nás okouzlila natolik, že bychom se rádi na jaře, až se příroda začne probouzet, opět vrátili.
Krásný víkend a v pondělí se budeme těšit!
Berušky