Týden od 9. do 13.12.2024 Téma : Vánoce, Vánoce přicházejí…
„Když se řekne Vánoce, napadne mě…“ asociační rozcvička na podporu fantazie a rozvoje vyjadřování je mezi Ježečky oblíbená a tentokrát nebyli k zastavení. Stromeček, perníčky, všechno vánoční, sníh, světla na domech, dárečky… na téma Vánoce by dokázali mluvit dlouho. Nezůstali jsme jen u povídání, procvičili jsme si počítání u pohybové hry na cukroví, kdy děti byly kousky a maminka je slepovala dohromady jednou po dvou, jindy po třech nebo po čtyřech a někdy dokonce všechny dohromady. Splnili jsme úkoly z adventního kalendáře – obkreslit pravou ruku na papír a vybarvit každý prst jinou barvou, zopakovat básničku o čertovi a hlavně upéci perníčky. Po svačině jsme rozděleni do 2 skupin odměřovali ingredience, rozklepávali vajíčka, míchali směs, hnětli těsto. S pomocí dospělých děti vyválely placku, vykrajování a přemisťování tvarů na plech zvládaly už naprosto samostatně. Než jsme se vrátili zvenku, voněla celá školka upečenou dobrotou a po obědě zmizel perníček z talířků, než jsme stačili mrknout. Odpoledne, mezi lekcemi angličtiny, se děti ještě pustily do výroby vánočních přáníček.
To nejlepší, co se dětem mohlo v úterý přihodit byl SNÍH. Od rána jsme sledovali, co se děje za oknem, do třídy s dětmi putovaly i sněhové kuličky a my pozorovali, jak se potupně rozpouští (sníh, ne děti). Kam se na takovou událost hrabe vyrábění svíček z pruhů vosku, vystřihování papírových ozdob, prosvětlovací tabule, nebo cvičení se stuhami. Ani předškolní úkol, který kombinuje cvičení hrubé a jemné motoriky – hod 2 kostkami určí jakou barvou a ornamentem má být vyplněna příslušná část obrysu, nemohl konkurovat bílé nádheře. Snad jen přání Julince k svátku a vítání Kačky bylo radostnější. Po svačině jsme vyrazili ven, děti stavěly sněhuláky, dělaly andělíčky, koulovaly paní učitelky, klouzaly se… do školky se vracely unavené, rozesmáté a promáčené. Zahřál nás oběd, postýlky i čtené adventní pohádky. Po odpočinku jsme trénovali zdobení perníčků, tentokrát papírových.
Středu jsme začali vyráběním vánočního stromečku z nabarvených dřívek, děti poznaly, že sestavily trojúhelník. To se jim hodilo při plnění dnešního adventního úkolu, kdy si zopakovaly i kruh a čtverec. Zkoušeli jsme určit počet slabik u vánočních obrázků a zjistili jsme, že jeden obrázek může mít mnoho jmen – ry-ba, ry-bič-ka, vá-noč-ní ka-pr a všechna jsou správně. Při dalším úkolu jsme procvičili prostorovou orientaci, předmatematické dovednosti i barvy – děti umisťovaly barevné kamínky podle pokynů pod, nad, vedle… prostě tam, kam paní učitelky řekly. A po svačině? Zdobili jsme perníčky! Děti s chutí natíraly polevu, zdobily cukrovým posypem a s ještě větší chutí je ochutnaly. Ven jsme si dnes vzali klouzací lopaty a sněhu jsme si užili dosyta. Po odpoledním odpočinku nás čekala výroba dalšího vánočního stromečku, tentokrát z kroužků. A na závěr vánoční omalovánková smršť.
Ve čtvrtek jsme zjišťovali, co všechno musíme udělat, aby přišly Vánoce. Děti to mají promyšlené – upéci cukroví, ozdobit stromeček, nebo ležet na gauči… Skládali jsme magnetické puzzle, stříhali, řadili větve papírového vánočního stromku od největší po nejmenší a dělili se o palety s barvou při dalším tvoření. Doplnili jsme krmítka ptáčkům (dnešní úkol z adventního kalendáře) a byli na čerstvém vzduchu.
Hrací pátek jsme využili ke stavění z různých stavebnic, magnetických, balančních, molitanových i papírových. V týmech jsme sestavovali obrázkový postup pečení perníčků, řadili balíčky (různě velké kostky) podle velikosti, trénovali podpis na sáčky na svačinku podle vzoru na kartičce a vybarvovali vánoční omalovánky. Hráli jsme a zpívali, naši vánočně laděnou produkci zaznamenali až u Veverek. Vydali jsme se ven na procházku Hlubočinkou, pozorovat vánoční výzdobu a zjišťovat čeho je nejvíce, méně a nejméně. Jednoznačně nejvíce bylo vánočních věnců na vrátkách a dveřích. Sníh a volnou hru si dnes děti užily v lese a po sladkém obědě se polovina třídy odebrala domů a druhá půlka usnula u čtení adventních pohádek.
Klidný a pohodový adventní víkend přejí
Jana, Katka, Radka a Gábi