Týden 13.3. až 17.3.
Voda, voděnka
Tento týden jsme se zaměřili na téma voda. Vytvořili jsme si „vodní“ překážkovou dráhu, pracovali s didaktickými kartičkami k tématu voda – přiřazování mráčků dle počtu, obrázkový koloběh vody s příběhem, přiřazování k sobě stejné kapky, řadění mraků od nejsvětlejší po nejtmavší, práce s písmenem K (kapka) – vytleskávání slov, počítání slabik, počítání kapek.
Pondělí nám začalo zvesela jarním fotografováním. Všichni přišli krásně načančaní 🙂 V kroužku jsme se pozdravili, pohladili kamaráda, opakovali dny v týdnu, měsíce a ročního období. Pracovali s kalendářem počasí, počítali jsme kamarády, procvičovali barvy, geometrické tvary a písmena. Naučili jsme se také novou básničku – Dešťové kapičky.
V úterý byly některé děti na 5. návštěvě v solné jeskyni na Herinku. Také jsme si povídali o koloběhu vody. Pracovali jsme s kresleným příběhem. Přečetli jsme si pohádku o Kapičce Karličce. Jak to s tou Karličkou bylo, kde se vlastně všude objevila a proč?
Povídali jsme si o vodě jako takové. Jaká může být voda? (Sladká x slaná, teplá x studená, pitná x užitková) k čemu vodu využíváme? (k vaření, pití, nádobí, hygiena, zalévání, k hašení požárů…). Může být voda nebezpečná? A kdy? (když neumím plavat, při povodních, když je voda vařící), Má voda nějakou vůni a chuť? (nemá). Některé děti se zúčastnily 5. návštěvy v solné jeskyni na Herinku.
Ve středu jsme se pustili do tvoření barevného deštníčku. Zapouštěli jsme barvy do vlhkého podkladu. To jsou ale barevné deštníčky. Také jsme si zazpívali pár písniček s tématikou vody – Prší, prší, Holka modrooká. To jsme také zkusili i s hudebním doprovodem – knížkou Zpívánky, které jsou k interaktivní tužce. Ale abychom si protáhli tělíčko – vytvořili jsme si překážkovou dráhu, kde jsme museli překonávat řadu obtížných překážek 🙂 Ale ještě, že máme tak šikovné děti, které to zvládly levou zadní 🙂 A samozřejmě nesmíme zapomenout, že byla 6. Lekce školičky bruslení ve Velkých Popovicích.
Čtvrtek jsme začali výrobou kapiček. Museli jsme si natrhat pár odstínů modrých krepových papírů a pečlivě vylepit kapičky, dolepit oči a krásný obrázek je na světě. A protože venku nasněžilo, popovídali jsme si o tom, co je vlastně sníh? Z čeho se tvoří a jak to s ním vlastně dopadá a proč? Nezapomněli jsme ani na to si pořádně zacvičit v kroužku. Zaměřili jsme se na zdravotní cvičení. Kladli jsme důraz na správné držení těla a rovná zádíčka.
Pátek jsme se zaměřili na postřeh a vybírali kapičky, které se liší od ostatních. A samozřejmě i toto byl pro děti velice lehký úkol. Pozorovali jsme vodu z kohoutku a včerejší nasbíraný sníh. Co se stalo se sněhem? A jak vypadá oproti vodě z kohoutku? Pozorování základních rozdílů.
Přejeme krásný víkend plný sluníčka 🙂
Dvořáková Tereza